Özimeks Paslanmaz Çelik

Haberler

Paslanmaz çelik, kırılan kırılmaz cam ile  Tesla’nın pick up kamyoneti

2 Aralık 2019, Pazartesi

Bu fotoğrafta Elon Musk, 21 Kasım 2019 tarihinde Kaliforniya Hawthorne’daki Tesla tasarım stüdyosunda yeni aracı olan Cybertruck’ı tanıtıyor. Musk bu en yeni ve en farklı tasarıma sahip olan elektrikli aracıyla birlikte ağır vasıta kamyonet pazarına girmektedir. Tesla’nın bu oldukça ses getiren araç tanıtımına metal topla cam kırılmazlık testinin başarısızlığı perşembe gecesine büyük bir damga vurmuştur. Otomobil lansmanlarının en utanç verici anları listesinde en üst sırada yerini alan bu olay, Musk’ın “Cybertruck” üstündeki “Tesla Armor Glass ( Zırh kaplı Cam)” tanıtımında ürününün gücünü methederken yaşanmıştır.

Tesla pick up modeli kamyonetinin kuvvet direnci tanıtılırken penceresi parçalandı

Bu fotoğrafta Elon Musk, 21 Kasım 2019 tarihinde Kaliforniya Hawthorne’daki Tesla tasarım stüdyosunda yeni aracı olan Cybertruck’ı tanıtıyor. Musk bu en yeni ve en farklı tasarıma sahip olan elektrikli aracıyla birlikte ağır vasıta kamyonet pazarına girmektedir. Tesla’nın bu oldukça ses getiren araç tanıtımına metal topla cam kırılmazlık testinin başarısızlığı perşembe gecesine büyük bir damga vurmuştur. Otomobil lansmanlarının en utanç verici anları listesinde en üst sırada yerini alan bu olay, Musk’ın “Cybertruck” üstündeki “Tesla Armor Glass ( Zırh kaplı Cam)” tanıtımında ürününün gücünü methederken yaşanmıştır.

Oldukça fazla abartılarak tanıtılan Tesla elektrikli pick up model kamyoneti, tanıtımın yapıldığı perşembe gecesi kırılmaz diye vaat edilen camının 2 kere metal topla kırılmazlık testi sırasında kırılmasıyla herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Otomobil endüstrisinin lansmanlarında başarısını en üst sıralarda tutmayı başaran bu şirketin utanç verici durumu, şirket CEO’su Elon Musk’ın takoz şeklindeki “Cybertruck” hakkında “Tesla Armor Glass (Zırh Kaplamalı Cam)” modelinden övündüğü andan sonra gerçekleşti.

Musk, Los Angeles’taki sahnesinde tanıtımını yaparken Tesla Tasarım Şefi Franz von Holzhausen’ın pick up modeli kamyonete hafif bir metal top fırlatmasıyla birlikte ve Musk’ın bahsettiği “Şeffaf Metal Cam” tamamen paramparça oldu.

Bu durum sonrasında şaşkınlığını saklayamayan Musk, “belki de bu biraz fazlaydı” ifadesinde bulunarak durumu her ne kadar toparlamaya çabalasa da maalesef başaramadı.

Durumu kurtarmaya çalışırken ikinci cama da dayanıklılık testi denemesinde bulunmaları, kendilerini maalesef kurtaramadı; deneme sonunda cam çatladı ve bu durum herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Elon Musk’ın bu duruma olan yorumu ise “en azından top diğer tarafa geçmedi, bu olumlu bir şey” oldu.

Kamyonetin görünüşü ve yüzeyi ise bu başarısızlığı gölgede bıraktı. Tamamen paslanmaz çelik kaplı bu üçgen şeklindeki kamyonet, 2000’lerin başında General Motors tarafından üretilen Pontiak Aztek SUV ürününü oldukça andırmaktadır.

Yatırımcılar ise ABD otomobil pazarının en kârlısı olma kanalındaki bu ürünün fütüristik tasarımını maalesef beğenmediler ve bu durum, Tesla hisselerini lansman sonrasındaki cuma günü neredeyse %6’lık bir düşüş yaşatmıştır.

Cowen Yatırım Araştırmaları analisti Jeffrey Osborne, yatırımcılara “Tesla’nın “Cybertruck” modeli,  mevcut kamyonet sahiplerini hayal kırıklığına uğratacağını ve aracın revaçta olan bir ana ürün değil; niş olarak kaldığını görmekteyiz.” notlarını verdi ve şu sözleriyle yeni kamyonet hakkındaki fikirlerini belirtmeye devam etti: “Tesla’nın Kuzey Amerika binek otomobil pazarının en kârlı segmentine girmesinden her ne kadar memnun kalsak da, bu aracı şimdiki mevcut durumuyla maalesef başarılı olarak göremiyoruz.”

Yıllar öncesinde bazı çalışmalar otomobil endüstrisinde yaygın olarak tekrar edilmiştir. Ancak bu tekrarlar sırasında utanç verici bir aksilik yaşanmıştır. Bu yılın başında Detroit’te gerçekleşen otomobil fuarında, bir “Infiniti” konsepti olan elektrikli SUV modeli aracın başlangıcını duyuramadı ve şirketin sahneye çıkamayacağını belirtmişti.

Belki de en meşhur meydan okuma Detroit’te 2008 yılında Chrysler’ın yeni Ram kamyonetini kongre merkezinin dışında bir sığır sürüsüyle gösterirken yaşanmıştır. Ancak sunum sırasında sığırlardan bir kısmının çiftleşmeye başlaması, dikkatleri ne yazık ki araçtan uzaklaştırmıştır.

1980 – 2001 yıllarında Chrysler Pazarlama ve İletişim Müdürü Bud Liebler “Bir şeyi yapmadan önce 100 kere prova edebilirsiniz, 101. kez halka göstermeden önce denersiniz ve sonuç başarısız olur.” sözleriyle bu konu hakkındaki düşüncelerini dile getirmektedir.

Chrysler, bir Jeep Grand Cherokee’yi 90’larda Detroit’in kongre merkezinde otomobil şovlunda ön camdan içeriye sürünce meşhur hale gelmiştir.

Liebler, Tesla sunumunu “fiyasko” olarak gördüğünü; Musk’ın da camın kırıldığında yapılabilecek tek şeyi yaptığını ifade etti. Bu yorumunu “bu oldukça utanç verici olmalı” sözleriyle dile getirdi.

Cybertruck modeli ile Tesla, Detroit’in “kâr makinesi” olarak tam boyutlu kamyoneti olmasını hedefliyordu.

Gösteri sırasında pick up kamyonet lazer ve alev şovlarıyla sahneye çıkartıldı ve Musk’ın SpaceX roket şirketi tarafından geliştirilen paslanmaz çelik yüzeyi gösterisi oldukça başarılı bulundu. Von Holzhausen aracın sürücü yan kapısına bir çekiç salladı ve sallanan çekiç, yüzeyde hasar bırakmadan geri sekme yaptı.

Musk, Cybertruck’ın başlangıç fiyatının 39.900 $ olduğunu, ancak üç motorlu ve uzun vadeli bir versiyonunun 69.900 $ taban fiyatına sahip olduğunu belirtti. Bu aracın 250 mil (402,3 km) ile 500 mil arasında pil gücüne sahip olacağını ve 14 bin pound’a kadar çekilebileceğini duyurdu. Aracın hızlanırken 2,9 saniyede sıfırdan 60 mil/saat’e (97 kph) çıkabileceğini de ekledi.

Musk, tanıttığı elektrikli kamyonetin 2021’de üretileceğini de ekledi.

Michigan Üniversitesi İşletme Fakültesi Profesörü Erik Gordon, pek çok kamyonet kullanıcısının hep aynı marka kamyonet ile yaşadığını, bu kamyonet seçimini de ya aile büyüklerinin kullandığı araç ya da en sert görünüşlü bir markada karar kıldığının üstünde durmaktadır.

Gordon’a göre kullanılan araç “çok fazla alışkanlık” yaratmaktadır. Chevy Silverado gibi araç markasını değiştirmeyi düşünen sadık bir Ford F-150 alıcısı bu konu hakkında “marka değiştirmek aileden ayrılmak gibi” tabirlerini kullanmaktadır.

Tesla’nın pick up kamyoneti, hafta sonu aktivitelerine meraklı olan ve açık hava macerasını en iyi şekilde değerlendirmek isteyen kimselere daha çok hitap etmektedir. Bu geleneksel pick up kamyonet sevdalılarının artmasından dolayı Tesla’nın elektrikli sedan modeli araçlarının satışları kesintiye uğratabilir.

Bu yeni araç, Musk’ın yeni bir pazara girmesine yardımcı olacaktır ancak şu detay unutulmamalıdır ki, şirketin şimdilik büyük bir sayıda para kazanması mümkün değildir. Bunun yerine Tesla, 2021’in başlarında satışa sunulacak Model 3 sedan ve onu takip eden Model Y küçük SUV’a kârlılık açısından oldukça güvenmektedir.

Musk, yeni çıkarttığı pick up kamyonetiyle oldukça ciddi bir rekabetin ortasında kalmaktadır. Kamyonet pazarında oldukça büyük bir ilgiye ve hâkimiyete sahip olan Ford, tamamen elektrikli bir F-150 kamyoneti piyasaya sürmeyi planlıyor. General Motors CEO’su Mary Barra bu üretim hakkında “elektrik güç kaynaklı pick up aracın 2021 sonbaharında piyasaya sürüleceği” fikrini belirtmektedir.

Detroit yakınlarında ortaya çıkan bir girişim olan Rivian, 2020’nin ikinci yarısında satışı 69.000 $’dan başlayan ve 400 mil’den daha fazla (643,7 km) güç kaynağına sahip bir pick up kamyonet üretimine başlama planlarındadır.

Kaynak: https://abcnews.go.com/Business/wireStory/stainless-steel-broken-glass-buzz-tesla-makes-pickup-67241678