Özimeks Paslanmaz Çelik

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal Sorumluluk Projeleri

 

GÜNEŞ GÖZLÜ ÇOCUKLAR/ SUN-EYED CHILDREN BELGESELİ

“Güneş Gözlü Çocuklar” Belgeseli, 2005 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı, yazar,  Gündüz Öğüt tarafından kurulan Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’nun 2018-2019 yıllarında ülkemizin çeşitli bölgelerindeki köy okullarında gerçekleştirdiği “Eğitim Konserleri”ni konu almaktadır.

“Onlar bize gelemiyorsa, biz onlara gideriz” duygu ve düşünceleriyle yola çıkan topluluk, bugüne kadar ülke genelinde 600 okulu ziyaret ederek 300.000 çocuk ve gencimize ulaşmıştır.

Topluluğun amacı; sosyal sorumluluk projeleri kapsamında karşılıksız olarak ülkemizin en uzak köşelerindeki başta köy okulları olmak üzere tüm okullarda okuyan çocuklarımıza ve gençlerimize çok sesli müziği götürmek, tanıtmak, sevdirmek, eğitim konserleri gerçekleştirmek, çalgıları tanıtmak, sanatın ve müziğin pozitif yönlerini ortaya koymak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sanatçıları’nın büyük şehirlerdeki salonlara gelen insanlara yönelik sorumluluk sınırlarını genişleterek Anadolu’nun en uzak köşelerindeki çocuklarımızı, gençlerimizi çağdaş sanatlarla tanıştırmak, farkındalık yaratmaktır.

Özimeks’in duyarlı katkılarıyla geçtiğimiz 8 ay içerisinde topluluk 72 okulda, 32.000 gencimize ulaşmıştır. Özimeks’in yapımcılığını üstlendiği “Güneş Gözlü Çocuklar” belgeseli ülkemizde ve dünyada örneğine az rastlanacak, 14 yıldır sürekliliğini koruyan sosyal sorumluluk projemizin duyulması, belgelenmesi ve çok daha fazla çocuğumuza ulaşabilmesi için harika bir misyon üstlenerek değerli bir eserin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bizlere, sanata, aydınlık geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ulaşma noktasında verdikleri desteklerden dolayı başta H Kemal Özkan olmak üzere Ogün Özkan ve Özimeks firmasına şahsım, sanatçı arkadaşlarım ve ülkemin güneş gözlü çocukları adına sonsuz şükranlarımı sunuyor, kültür ve sanatın hava gibi, su gibi, güneş gibi tüm çocuklarımız için hayati önem taşıdığına inanıyorum.

Gündüz Öğüt – AYÇT Kurucusu ve Sanatçısı